קלות

במובן הישן

קלות היא מה שמושג, כשאתה בוחר את הבחירות הנכונות, עושה את הדברים שצריך לעשות ומפתח כישורים, מיומנויות ויכולות, שמאפשרות לך לעמוד במשימות החיים בבהצלחה ללא מאמץ מיותר.

הבנה זו של קלות, יושבת על ההנחה שהחיים קשים ומורכבים ושרק אם נדע מה ואיך לעשות ונבצע את מה שאנחנו יודעים, תהייה קלות החוט העובר במהלך היום שלנו. ראייה שכזו מביאה אותנו, לפני הכל, במגע עם הקשה והמורכב, משום שאותו אנחנו מחפשים קודם כל, כדי לוודא שנוכל להתגבר ולהתחכם להם. לכן גם מה שנראה בדברים, באנשים ובמצבים, יהיה הקושי, שוב, כי אותו אנחנו מחפשים.

הבנה זו של קלות מעוררת מייד פחד. אני מפחד לא לבחור נכון ואז לא להגיע למצב בו התנאים מאפשרים קלות. אני מפחד לא להיות מספיק טוב, כי כך לא אהיה מוצלח מספיק, כדי שיהיה לי קל, וכמובן, לא להיות כפי שאני ואחרים מצפים ממני להיות, להיראות שקשה לי ושאני מתאמץ, יהפכו אותי לפחות ערך או חסר ערך, לפגיע ולמגוחך.

במובן החדש והמתחדש

בהבנה החדשה, קלות היא התוצאה של אמירת כן לחיים, של היענות למה שהם מביאים ושל הנכונות לעבור בתוך מה שאני מוצא את עצמי בו. קלות היא פרי של היעדר חיכוך, של תנועה שהולכת עם הדברים, שאיננה חושבת שהיא צריכה לשלוט בדבר כדי לוודא שיקרה או כדי למנוע ממנו לקרות. קלות בהבנה שבאה ממלאות ומאהבה, היא התנועה שמקשיבה ל- מה שהיגיע זמנו, למה שאנחנו מוזמנים לפגוש ול-מה שאנחנו מוזמנים לנטוש, להניח, להרפות ממנו.

בהבנה החדשה, קלות איננה מקום להגיע אליו או מיומנות לטפח. בהבנה החדשה, מאמץ יהיה הסמן או האות, שיעיד על כך שאני שחקן בסרט שמקרין השכל הפרשן. אם אסתכל מקרוב, אם אסכים להרגיש ולראות מאיפה באים הרגשות ומשתנים- אוכל לדעת שהסיפור והחיכוך אינו אלא קרב דמיוני בעולם מומצא. ואז  יופיע השקט, שמניח לאדם להקשיב לנשמתו ולהרפות את גופו ונפשו עמוק כל כך, שהרוח מניעה את צעדיו.

“קלות- להיות בפשטות. לא להאמין לפחד ממורכבות ומסיבוך- הוא תעתוע בלבד.”

לעיון נוסף – ערכים קשורים

פשטותזרימה, לבוש, משמעת, קבלה