תנאים

במובן הישן

מעשה אחד, המאפשר למעשה אחר לקרות. השכל שלנו מתוכנת להציב תנאים, לכל דבר יש סיבה ותוצאה, אם אעשה כך אז כך יקרה. אלו הן פעולות אוטומטיות מחושבות , מתחשבנות. על ידי תנאים אנו מגבילים ,מגדירים ומקבעים את החיים מראש. פעולה זו מונעת מהחיים לנבוע, אין בה מקום לאפשרויות חדשות. חיים אלו הם חיים כבולים, ללא חופש. התנאים יכולים להיות חומריים או רגשיים. מלמדים אותנו מגיל צעיר להאמין בתנאים- אם יהיה לי את הבגד/חפץ/ הזה אז אהיה מוצלח , אם אוכל את המאכל של החברה הזו אז …..אם אהיה מקורב לאדם “נחשב” אז אני אהיה נחשב.  ההצלחה והאושר שלנו תלויים בתנאים אומרת האמונה בתנאים. השכל האנושי עושה חיבורים ומקשר דבר לדבר, אך לרוב הדברים אינם קשורים אחד בשני. אנו שמים תנאים לשמחה, לפעילות ולחיוניות שלנו.

המציאות שיוצרת הבנה זו של תנאים מנוהלת על ידי חשיבה שעולה ממקום המציב תנאים, תמיד נובעת מפחד, מחסר. מחשבה זו תגרום ותברא מצבים בחיינו בו אנו חווים אכזבות כיוון שתנאים לעולם לא יביאו אותנו לאן שהשכל הבטיח. אמונה בתנאים ובהיותם הדרך היחידה להגיע לכמיהה שלנו להיות אהובים ובטוחים-יוצרת חיכוך ביני לבין העולם, ווכחות ומחיר. תרבות ה-או-או שולטת.

במובן החדש והמתחדש

באמת, באהבה, אין תנאים. החיים הם זרימה, ריקוד, תנועה ללא סוף וללא התחלה. התנאים היחידים שקיימים בעולם הם חוקי הטבע. אם נתבונן בנביטה של זרע נראה ש”התנאים” לצמיחתו הם מים, אדמה פורייה, טמפרטורה מסוימת, אור וחושך. הזרע צומח בתנאי הטבע- בחוקי הטבע, הוא לא מציב תנאים כרצונו. כך גם מחזוריות השמש, הירח וכו’. המים משקים ומחיים את כל מי שנמצא בקרבתם. הם לא מציבים תנאים. הם לא שואלים מה ירוויחו. כשאנו- בני האדם לומדים להיות אחד עם הטבע, לומדים להיות שקטים ולהקשיב לנביעה הפנימית ולמקור,החיוניות והפעולה נובעות מאיתנו בפשטות ובקלות.  אז אנו הופכים להיות כלים בידי הטבע של כל הדברים. כך אנו יכולים לחוש את השמחה, וההגשמה לשמה הגענו לעולם.

“כֹּל אֲשֶׁר תִּמְצָא יָדְךָ לַעֲשׂוֹת בְּכֹחֲךָ – עֲשֵׂה” (קהלת ט, י)

לעיון נוסף – ערכים קשורים

הפרדה, נפרדות, זיוף, עצמי, פשרה